3 września 2011 roku o godzinie  13 00 uroczystości  Jedlni rozpoczeła  Msza św. na cmentarzu „nowym" w intencji poległych w czasie II wojny światowej celebrowana przez biskupa ks. Stefana Siczka, który wygłosił homilie o potrzebie poszanowania historii (w koncelebrze z proboszczem Jedlni ks. Januszem Smerdą i ks. Markiem Jagodzińskim prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

W mszy uczestniczyli obok lokalnych władz przedstawiciele wojska: Orkiestra Wojsk Lotniczych z Radomia, zastępca dowódcy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie płk dypl. Gwidon Karolak, dowódca WKU w Radomiu ppłk Zbigniew Adamczyk oraz senator Wojciech Skurkiewicz. Po mszy złożono wiązanki na odnowionej mogile Junaków.O godzinie 14:45  nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie stadionu i obiektów sportowych, przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali wspólnie wójt Ziółek, wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, Wojciech Pysiak z Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, były radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bogumił Ferensztajn, senator PiS Wojciech Skurkiewicz, radny Sejmiku Mazowsza Zbigniew Gołąbek, przewodniczący Rady Gminy Tomasz Wróbel, i ksiądz biskup Stefan Siczek
Zgodnie z programem rozpoczął się  koncert orkiestry, inscenizacja mało znanych epizodów z II wojny światowej związanych z Jedlnia i puszczą kozienicką znakomicie poprowadzona przez Przemysława Bednarczyka w której wzięły udział grupy rekonstrukcyjne: 22 Pułk Ułanów Podkarpackich Garbatka - Letnisko,  72 Pułk Piechoty Radom, IV Szwadron Radomski - 11 Pułk Ułanów Legionowych, oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych „GREGOR" z Puław -ta ostatnia znakomicie przygotowana i wyposażona w stare motocykle, która odegrała rolę niemieckich okupantów - żołnierzy Wermachtu.
Uczestników festynu zachwycił zaproszony z Białorusi zespół „Burszty" z Kobrynia (województwo brzeski, republika Białoruś). Zespół powstał w 2005 roku przy Kobryńskim Domu kultury, składa się z grupy wokalnej - 9 osób instrumentalnej - 6 osób (2 bajana, akordeon, cymbały, skrzypce, bęben) i grupy tanecznej - 4 pary taneczne (w sumie 23 osoby, w repertuarze zespołu białoruskie narodowe pieśni, rosyjskie, ukraińskie i polskie). W 2007 roku zespół brał udział w VI Europejskim Ludowym Festiwalu „Spotkania Nadbużańskie" w Polsce, wielokrotnie występował podczas dni kultury Białorusi w Międzyrzeczu Podlaskim, Garwolinie, Warszawie na otwarciu Festiwalu białoruskiej Kultury w Łodzi w 2007 i 2008 roku.W 2007 roku zajął I miejsce na Międzynarodowym Europejskim Ludowym Festiwalu w Niemczech, od 3 do 12 grudnia 2010 roku zespół występował podczas Międzynarodowego Festiwalu Ludowych Zespołów w Deli (Indie) Artystycznym kierownikiem i choreografem jest Tatiana Totolyna.

Znakomita zabawę zaproponowało  „Stowarzyszenie Arka" z Radomia, także do zabawy porwał widzów zespół „Królewskie Źródła", aplauz wywołały występy scholi i zespół muzyczny z Jedlni, grupy tanecznej KIK z Pionek, czy młodzieży z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Pionek (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach istnieją już 7 lat . Obecnie przychodzi 35 uczestników z Pionek i gminy Pionki dla których zostało stworzone 7 pracowni - ceramiczna, komputerowa, krawiecka, plastyczna, agroterapii, kulinarna i muzyczna.).

Zakończył festyn występ Grupy „Funk Off" z Pionek (Czterech młodych ludzi z Pionek Grają wspólnie od 2010 roku a we wrześniu planują wydać swoją płytę.
Grupa „Funk Off" powstała w 2010 roku. Tworzy ją czterech młodych ludzi z Pionek, którzy chociaż są w różnym wieku, to potrafią i chcą bawić się muzyką. Basista Wojtek Wróblewski, na gitarze Nikodem Dybiński, perkusja Andrzej Kubis oraz wokalista Łukasz Dziedzic. Wojtek, Andrzej i Łukasz grali wcześniej razem z Markiem Ditrychem, Mateuszem Sulimą, Mateuszem Słykiem i Sławkiem Tomczykiem w innej pionkowskiej kapeli, „Rehearsal Jazz". Chłopaków z „Funk Off" można było posłuchać w Pionkach przed koncertem „Nocnej zmiany bluesa". Dawali również w naszym mieście, czy w pobliskiej Jedlni, koncert kolęd w swoich aranżacjach. Przez ostatnie lata zdobywali doświadczenia, szlifowali swój warsztat muzyczny, uzbrajali się w sprzęt i nowinki. Po prostu dojrzewali do tego by wspólnie nagrać płytę).

Festynowi towarzyszyła degustacja tradycyjnych potraw, promocja tradycji bartniczych puszczy kozienickiej i Jedlni, pokaz sprzętu radiolokacyjnego i ratowniczego używanego w Siłach Powietrznych Wojska Polskiego.

OBEJRZYJ ZDJĘCIA

JSN Mico template designed by JoomlaShine.com