Porządkujemy groby naszych bliskich na cmentarzach. To wyraz pamięci o zmarłych, a także wiary w życie wieczne. Wiemy, że najistotniejsze znaczenie ma modlitwa za tych, co odeszli do wieczności. Dbając o groby musimy szanować także środowisko. Nasze działania wpływają na przyrodę i świat w którym żyjemy. Nasze codzienne zachowanie decyduje często o niszczeniu środowiska naturalnego, marnowaniu żywności czy energii, przyczynia się do utraty zdrowia bliźnich.

Papież Franciszek napisał Jeśli ludzie zanieczyszczają Ziemię substancjami trującymi, to wszystko to są grzechy. Czas zmienić złe nawyki.

Zrezygnujcie ze sztucznych wiązanek i kwiatów, które masowo zaśmiecają cmentarze i niszczą środowisko. Czy Ty Siostro i Bracie dostajesz sztuczne kwiaty z okazji imienin, ślubu czy jubileuszu? Naturalne, żywe kwiaty są znakiem szacunku i są przyjaźniejsze przyrodzie.

Zapalane znicze, nie muszą być masowo palone i kopcące. Tak to znak modlitwy za zmarłych, ale znicze  jej nie zastąpią.

Czy Uroczystość Wszystkich Świętych i piękny czas odwiedzania cmentarzy oraz modlitwy za bliskich zmarłych w listopadowe dni,
ma się kojarzyć ze stertami śmieci i smogiem nad cmentarzami?

Jak stwierdza Papież Franciszek, musi się rodzić świadomość życia we wspólnym domu, który powierzył nam Bóg. Cmentarze są miejscem, gdzie możemy tę świadomość i współodpowiedzialność w jasny sposób wyrazić.

 

 

Ewangelia na dzis

21 styczeń 2022

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Piątek 2022-01-21, Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
    Mk 3,13-19
    Jezus wszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. I ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki i by mieli władzę wypędzać złe duchy. Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał.
JSN Mico template designed by JoomlaShine.com